2 Nisan 2020 Perşembe

Red Team Ve Blue Team Nedir?

                                                                     

                                                                                                                                               Tuğcan Özel, Sızma Testi UzmanıHerhangi bir arabanın güvenli olduğundan nasıl emin olmaktayız? Kaza testi yaptırarak. Özellikle teknoloji konusunda bir şeyi güçlendirmek için izlenecek en iyi yol, bu konuyla alakalı testler gerçekleştirmektir. Doğal olarak aynı prensipler siber güvenlik bileşenlerinde de geçerlidir. Güvenlik altyapılarınızdaki zafiyetleri ve zayıflıkları efektif bir şekilde ortaya çıkarmanın ve gidermenin yolu Red/Blue Team testleri gerçekleştirmektir. İki takım arasındaki farklılıklardan ortaya çıkan Purple Team anlayışı ile de organizasyonda iyileştirmeler yapılmaktadır.

Red Team, Blue Team ve Purple Team isimleri ve modelleri hali hazırda uygulanan ordu stratejileri baz alınarak ortaya çıkmıştır. Ordular, askerlerin savaşa hazır olduklarına emin olmak için, belli başlı stratejiler uygulamaktalardır. Bu süreçte uygulanan stratejilere uygun aksiyonlar alınmaktadır. Saldırı için alınan aksiyonlar ile ilgili takım kırmızı (red), savunma için alınan aksiyonlar ile ilgili takım mavi (blue) ve bu alınan aksiyonların yönetilmesi için oluşturulan takım ise mor (purple) takım olarak belirlenmiştir. Aynı orduda olduğu gibi siber güvenlik arenasında bu roller dijital ortama taşınmıştır.

Red Team Nedir?

Red Team, kavramı saldırgan gibi düşünmek üzerine ortaya çıkmıştır. Red Team testleri, organizasyonların siber güvenlik konusunda savunma hatlarını güçlendirmek için gerçekleştirilir. Test yaklaşımları zafiyet değerlendirmesi, sızma testi ve sosyal mühendislik testleri gibi konuları içermektedir. Red Team testlerinde, tasarlanan simülasyonları en iyi şekilde gerçekleştirmek için sızma testlerinde yaygın olarak kullanılan araçlar kullanılmaktadır.


Red Team operasyonları gerçekleştiriliyorken, IT takımları ve mavi takımları da dahil olmak üzere bir çok çalışanının, genellikle operasyon bitene kadar bu operasyonun gerçekleştirileceğine dair bilgileri bulunamamaktadır. Bu durum hizmeti alan kuruluşun tercihine göre değişiklik gösterebilir.

Bazı kurumlar, bu operasyonları iç kaynaklara yürütebilmek için Red Team takımları oluşturmaktadır. Red Team hizmeti çoğunlukla, bağımsız bir gözlemci tarafından yapılmasının daha sağlıklı olması nedeniyle  Güvenlik Danışmanlığı sağlayan şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir.  Bu sayede kuruma ait çalışanların gözünden kaçabilecek zayıflıklar ve açıklıklar  tespit edilebilmektedir. 

Blue Team Nedir?

Blue Team çalışanları, kurumlara dış dünyadan gelebilecek bir saldırıya karşı önlem almak ve saldırıya sebep olan zayıflıkları iyileştirmek ile görevlilerdir.  Bu ekibin diğer görevi ise saldırı anında gelen vektörleri engellemek ya da azaltmaktır. Olası bir saldırı öncesi hazırlıklı olmak adına, düzenli olarak sistemleri ve prosedürleri güçlendirmek/güncellemek, kurumda kullanılan yazılımlar konusunda ise yazılımlarda yer alan gereksiz ve güvensiz özellikleri tespit edip kullanımını sonlandırmak ile görevlilerdir.  Gelebilecek olası bir saldırıya her an hazırlıklı olabilmek için SIEM çözümleri ile sistemleri dinamik olarak izleyerek hızlıca müdahaleye hazır durumda bulunurlar.

Purple Team Nedir?

Purple Team terimi, Red Team ve Blue Team operasyonlarında alınan aksiyonların ortak bir noktada buluşturulup yönetilmesi konusuyla ortaya çıkmıştır. Purple Team kavramı, güvenliğin teknik operasyonlardan nispeten uzak, sürecin yönetimiyle ilgili operasyon kaynağını temsil etmektedir. Purple Team çalışanları, meydana gelen olayları Red Team ve Blue Team disipliniyle  beraber yorumlamaktadır. Bu sayede, güvenliği seviyesi en yüksek seviyeye ulaştırılmaya çalışılmaktadır. Genel olarak ifade etmek gerekirse, Red Team bu süreçte zafiyetleri inceleyip bulurken Blue Team’i geliştirmekte, Blue Team gerekli savunma aksiyonlarını alırken Red Team’i geliştirmektedir. Bu iki takımın saldırı ve savunma noktasında yönetimsel olarak geliştirilmesi ise Purple Team tarafından gerçekleştirilmektedir.

Özet
  1. Red Team, organizasyonun içinde bulunan savunma noktalarında zafiyet bulmak için saldırganlar gibi davranarak bir simülasyon düzenler.

  2. Blue Team, organizasyonunun güvenlik konusunda güçlü noktada olması ve saldırganlara karşı savunulması noktasında devamlı olarak güvenlik geliştirmeleri yapar.

  3. Red/Blue Team aksiyonlarında, devamlı gelişim sağlamak amacıyla iki takım arasında bilgiler paylaşılmaktadır. Böylece kurumlar siber güvenlik konusunda daha iyi noktalara ulaşırlar.

  4. Purple Team kavramı, iki takımın birbiri arasındaki devamlı entegrasyonu sağlamak, iletişimi kolaylaştırmak ve süreci yönetmek amacıyla meydan gelmiştir.

  5. Purple Team kavramı,gereksiz veya geçici çözüm olarak ortaya çıkmış bir kavram değildir. Şuan çok yaygın olmasa da gelecekte kurumlar içinde daha gerekli ve kavramsallaşmış bir yapı olacaklardır.

BTYÖN red team hizmetinin detaylarını öğrenmek ve teklif istemek için tıklayınız.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme